matka samotnie wychowująca dzieci

wymiana informacji między użytkownikami

Postautor: martatom1@wp.pl » 06 mar 2015, 13:04

Witam bardzo proszę o pomoc. Mój mąż kilka lat temu zmarł. Sama wychowuje dzieci małoletnie które dostają z zus rentę rodzinną. Ja mam do rozliczenia swoje dochody + dochody z renty dzieci. Wiem że muszę złożyć PIT-36. Czy mogę wypełniając pit zaznaczyć opcję jako "w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci" czy "indywidualnie"?
martatom1@wp.pl
 
Posty: 1
Rejestracja: 06 mar 2015, 12:56

Postautor: Pitowiec » 06 mar 2015, 15:58

Witam,
Rozlicza Pani PIT-36 i dochody dzieci wykazuje na PIT/M (rozumiem, że dzieci przez cały rok podatkowy 2014 były małoletnie).
Gdy będzie Pani składała PIT/O to proponuję zerknąć jeszcze na PIT/UZ - to możliwość uzyskania dodatkowego zwrotu w niektórych przypadkach.
Jeśli chodzi o wybór "indywidulanie" czy "w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci" to wszystko zależy od tego czy poza dochodami, które wykazujecie na PIT-36 i PIT/M macie jeszcze jakieś dochody wykazywane na innych zeznaniach rocznych - jeśli te są Waszymi jedynymi dochodami to można zaznaczyć "w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci" - jest to bardziej korzystne finansowo. Niżej zacytowałam fragment z broszury PIT-36, który trzeba przeczytać, aby upewnić się co do poprawności wyboru takiego sposoby opodatkowania:
"Z wnioskiem o określenie podatku w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci może wystąpić rodzic lub opiekun prawny, podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy [tj. rezydent], będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, pod warunkiem, że ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym łącznie spełniał warunki określone w art. 6 ust. 4, 8-10 ustawy, tj.:
1) samotnie wychowywał dzieci:
- małoletnie,
- bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiazujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, z wyjątkiem renty rodzinnej,
2) ani do tego rodzica lub opiekuna, ani do jego dziecka w roku podatkowym nie mają zastosowania przepisy:
- art. 30c ustawy (dotyczące opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej 19% stawką podatku),
- ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, regulujące opodatkowanie niektórych przychodów (dochodów) osób fizycznych w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych. Warunek ten nie dotyczy podatników, o których mowa w art. 1 pkt 2 w związku z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
- ustawy o podatku tonażowym,
3) wniosek o opodatkowanie dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci został przez tę osobę złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy.".

Pozdrawiam
Pitowiec
 
Posty: 1
Rejestracja: 06 mar 2015, 15:36

Postautor: smelly03 » 12 lip 2015, 7:20

Bardzo istotne informacje. Ja również dziekuje za nie.
smelly03
 
Posty: 4
Rejestracja: 08 lip 2015, 7:45

Postautor: martusiak85 » 05 lip 2016, 15:13

super porady dzięki
martusiak85
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 lip 2016, 15:11

Postautor: kasiulkaa » 06 lip 2016, 14:11

Samotne wychowywanie dziecka wydaje się być ciężkie i przerażające. Podziwiam Cię
kasiulkaa
 
Posty: 1
Rejestracja: 06 lip 2016, 13:01


Wróć do Porady podatkowe


  • Kto jest online
  • Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość